Przejdź do treści

Palenie w piecu CO itp.

"Jak palić czysto węglem i drewnem
Ogrzewanie węglowe nie musi być oparte o syf i udrękę! Jeśli jest brudne i uciąż­liwe, to dla­tego, że więk­szo­ści z nas nikt nie poka­zał, jak wygląda naprawdę efektywne, ekonomiczne spalanie węgla i drewna. Te paliwa można spa­lać pra­wie lub cał­ko­wi­cie bez dymu uzy­sku­jąc o ok. 1/3 wię­cej cie­pła i nie jest do tego potrzebna tech­no­lo­gia z NASA."

http://czysteogrzewanie.pl/ - Wszelkie informacje na ten temat

http://www.palnikwery.pl/ - Palnik do spalania dymu firmy "Wery"

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/palenie-kroczace/

Porównanie spalania od góry i od dołu

NTVK 2015: Pomóc Naturze "Spalanie od góry - na ratunek powietrzu" - Warto posłuchać.

Jak palić węglem czysto i wygodnie - rozpalanie w piecu od góry

Kominiarz radzi jak taniej palić w piecu i nie kopcić

Palenie metodą "OD DOŁU z dopalaniem spalin", a czystość na wylocie komina - TEST PRAKTYCZNY

Palenie w kotle. Powietrze pierwotne, powietrze wtórne, dopalanie spalin, czystszy komin.

Czyste spalanie węgla kamiennego w tradycyjnym kotle górnego spalania

Spalanie dymu .Jak przerobić piec z górnego spalania na dolne spalanie

Palnik - Kwidzyń - modyfikacja tylko do palenia drzewem !!!!!Tym palnikiem nie palimy weglem !!!!!

Czyste Spalanie Węgla w kotle Ogniwo s6wc 20kW po przeróbce na dolniaka.

Zgazowanie drewna w kominku

Piece rakietowe - historia, projektowanie, budowa.

Piecyk rakietowy do wody - palenie

Paweł Harkot znalazł ciekawy opis:
"Witam. Chciałbym pochwalić się na tym forum moją przeróbką kotła Ogniwo s6wc 20kW ze Spalania Górnego na Spalanie Dolne. Jakiś czas temu znalazłem informację o spalaniu węgla czysto i ekonomicznie od góry. Wcześniej paliłem oczywiście tradycyjnie jak większość ludzi kopcąc i brudząc otoczenie i spalając ogromne ilości węgla. Po odkryciu palenia od "góry" myślałem że to był strzał w dziesiątkę. Paliłem tak przez tamtą zimę i byłem bardzo zadowolony gdyż znacznie wydłużyła się moja stałopalność i zmniejszyło się zużycie węgla. Jednak ciągle czułem taki niedosyt. Drażniło mnie codzienne rozpalanie w kotle. Musiałem wstawać wcześnie rano i rozpalać, co prawda na jednym zasypie paliło się ok. 18-20 godzin ale to ciągłe rozpalanie. Nie tak dawno postanowiłem sobie że przerobię mój kocioł na Dolne Spalanie - pomyślałem będę mógł dokładać opał i nie będę musiał codziennie rozpalać. Wcześniej bardzo trudno było mi opanować fazę odgazowywania węgla po mimo ogromnej liczby przeróbek typu przysłanianie powietrza, KPW, RCK w kominie, różne modulacje podawania powietrza, wykładanie komory szamotem nic nie dawało dobrego skutku - przy odgazowywaniu cały czas leciała z komina "czarna raca" (jak węgiel się odgazował to nie było widać dymu).
No i stało się. Przerobiłem moje Ogniwo na "dolniaka". I TO BYŁ DOPIERO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ!!! W porozumieniu i z pomocą kolegi z sąsiedniego forum DP przerobiłem udanie mój kocioł. Wymurowałem w kotle przegrodę szamotową która służy jako wiszący wymiennik i zamontowałem palnik D.P pod tą przegrodą - jest rewelacja. Komorę załadowczą dodatkowo zmniejszyłem cegłami szamotowymi aby uzyskać ruszt o wymiarach 24x24cm (wcześniej był 40x42cm). Do komory maksymalnie teraz wchodzi mi ok 11-12kg węgla ale zasyp ten wystarcza mi przy temp. w nocy -5 stopni na 12-13 godzin (dla mnie rewelacja). Ogrzewam dom z lat 20-tych 150 mkw, nieocieplony, i bojler cwu 140L. Mogę w każdej chwili dokładać opał do kotła. A spalam teraz rewelacyjnie czysto przez cały czas palenia (nie tylko w fazie koksu). Dlatego też zachęcam użytkowników tego kotła do przeróbki go na DS gdyż u mnie znacznie jeszcze spadło zużycie opału (zszedłem poniżej 1kg węgla na godzinę) wydłużyła się stałopalność i zniknął kompletnie dym z komina. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z przeróbki jakby ktoś był zainteresowany.

Myślę że takiego tematu jeszcze nie było o przeróbce kotła Ogniwo z zastosowaniem palnika Dikij.Petia gdyż nic takiego wcześniej nie mogłem znaleźć (szukałem sporo po necie i nie wiele znalazłem). Jeśli ktoś byłby zainteresowany przeróbką i potrzebowałby więcej danych to jestem do dyspozycji. Tu jeszcze krótki filmik jak to działa. https://www.youtube....h?v=osJw-nNPwVM "

Nie trudne

Nowe typy pieców dolnego spalania http://www.mpm-kotly.pl/
Nie trudne

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/ - warto rzucić okiem.